Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije u tehničkom mandatu Dejan Ristić izjavio je u intervjuu za današnje izdanje dnevnog lista ,,Politikaˮ da naša zemlja napreduje ogromnim koracima na polju razvoja IKT sektora.
Ristić je naveo da je Srbija za odlične rezultate u tom domenu dobila priznanje i globalne IKT zajednice, dodavši da je ta grana domaće privrede u 2024. godini ostvarila dobit od rekordnih 4,13 milijardi dolara.
Ministar je rekao da je time zabeležen rast od čak 20 odsto u odnosu na do tada rekordnu 2023. godinu, napomenuvši da se talas tog uspeha preneo i na početak ove godine, pa je u januaru registrovan rast od 15 odsto u poređenju sa istim mesecom prošle godine.
On je istakao da je Srbija pitanju razvoja IKT sektora pristupila planski i da je obezbedila sve neophodne preduslove, a to su, pre svega, obrazovan i motivisan kadar i zakonodavni okvir, koji je jedan od najboljih u svetu.
Treći resurs za razvoj IKT sektora je infrastrukturni ekosistem. To su naučno-tehnološki parkovi i dva nova naučna instituta – Institut za veštačku inteligenciju i Biosens institut, rekao je Ristić.
Ministar je naglasio da Državni data centar u Kragujevcu predstavlja biser u kruni srpskog IKT sektora, dodajući da su u izgradnji i Inovacioni distrikt u Kragujevcu i BIO4 kampus u Beogradu.
Ristić je podvukao da je na vreme prepoznata važnost decentralizacije infrastrukturnog ekosistema i da zbog toga sva infrastruktura nije isključivo u Beogradu, već se nalazi i u Novom Sadu, Nišu i Čačku, a u izgradnji je i u Kruševcu i Kragujevcu.
On je naveo da sada naši mladi i visokoobrazovani ljudi mogu da nađu posao u svojoj sredini i da profesionalno, društveno i ekonomski napreduju, navodeći podatak da srpski IT sektor ima oko 100.000 zaposlenih.
Prema njegovim rečima, u decembru prethodne godine programeri su prosečno zarađivali čak 316.000 dinara, što je iznos plata koje mnogi priželjkuju.